Voron Trident vs. Voron 2.4: Který model si vybrat?

Pokud zvažuješ stavbu 3D tiskárny Voron, určitě řešíš dilema - Voron Trident nebo Voron 2.4? Oba modely nabízí vynikající kvalitu tisku a vysokou rychlost, ale mají i své odlišnosti. Pojďme se na ně podívat.

Voron Trident

 • Novější model, nástupce Voronu 1.8, vydaný v srpnu 2021
 • Tradiční CoreXY design, tisková podložka se pohybuje po ose Z
 • Jednodušší stavba ve srovnání s Voronem 2.4
 • Dostupný ve velikostech 250x250x250mm, 300x300x250mm nebo 350x350x250mm
 • Na ose Z používá klasické trapézové šrouby
 • Díky umístění tiskové podložky nahoře se vytápí menší prostor a udržuje se vyšší okolní teplota, což je vhodné pro tisk materiálů náchylných na teplotu jako ABS, ASA apod.

Voron 2.4

 • Modifikovaný CoreXY design s pohyblivým portálem a fixní tiskovou podložkou
 • Unikátní 4-bodový řemenový systém osy Z
 • Složitější stavba než Trident, ale nabízí funkce jako 4-bodové vyrovnávání portálu
 • Standardní velikosti 250x250x250mm, 300x300x300mm a 350x350x350mm, nabízí větší výšku tisku než Trident
 • Na ose Z používá řemeny a lineární vedení, které by měly být méně náchylné na kvalitu čínských dílů

Oba modely dosahují skvělé kvality tisku, pokud jsou dobře vyladěné. Není mezi nimi rozdíl v kvalitě výtisků. Někteří tvrdí, že Trident může tisknout rychleji díky fixnímu portálu. Pokud stavíš svou první tiskárnu, Trident bývá doporučován jako jednodušší volba.Velikost záleží na tvých potřebách - 300 mm je dobrá zlatá střední cesta, 350 mm nabízí větší tiskový prostor, ale spotřebuje více energie na vyhřívání.

Chlazení výtisků

U Tridentu je díky pevnému portálu snadnější přidat boční ventilátory pro lepší chlazení výtisků, což usnadňuje tisk materiálů jako PLA.

Můj osobní pohled

Osobně patřím k fanouškům Voronu 2.4. Jednak je úžasné se dívat na jeho "létající portál" a jeho vyrovnávání, ale co je důležitější, pokud se rádi v tiskárně vrtáte, půjde to lépe právě u Voronu 2.4.

Trident tím, že má portál napevno a docela vysoko, nemá moc prostoru kolem Toolheadu (tiskové hlavy), a při servisování hotendu či extruderu se vám bude hůře pracovat. U Voronu 2.4 si můžete snadno umístit toolhead tak, aby se vám dobře servisoval. Mám na to dokonce vytvořené makro - jedním kliknutím se toolhead přesune do ideální servisní pozice.

Další nevýhodou Tridentu je, že PTFE trubička vedoucí k vysoko umístěnému toolheadu může škrábat horní plexisklo. Existují na to uživatelské mody, ale osobně Tridenty pro zákazníky nestavím. Nová tiskárna s poškrábaným plexisklem po pár hodinách tisku nevypadá při předání zákazníkovi dobře.

Každopádně tyto dvě nevýhody bych nebral jako důvod proč si Tridenta nepostavit. Jen na ně upozorňuji.

Ať už si vybereš jakýkoliv model a velikost, Voron ti poskytne špičkový 3D tisk.

Pokud máš další otázky, neváhej se ozvat! Rád ti poradím s výběrem toho pravého Voronu.

Doporučené produkty5